درباره نشریه

شیوه نامه  نشریه پژوهش و نقد علوم انسانی

نشریه پژوهش و نقد علوم انسانی، یک نشریه تک زبانه و با دسترسی آزاد است که در دانشگاه علامه طباطبائی به عنوان دانشگاه پیشرو در موضوعات علوم انسانی و اجتماعی منتشر می شود. این نشریه به منظور ارتقاء دانش و با هدف گسترش نقد علمی برای عرضه و نقد ایده های پژوهشی که در قالب کرسی های نظریه پردازی و ترویجی در دانشگاه علامه برگزار شده در هر فصل منتشر می شود. این نوع مقالات، گزارش‌های کوتاهی از پژوهش‌های اصیل و منحصر به فرد یا نتایج اولیه مداخلات می‌باشند و از نظر ساختاری مشابه مقالات پژوهشی اصیل هستند. ایده های منتشر شده نباید از ۲۰۰۰ کلمه تجاوز کنند و در آن حداکثر ۲ جدول و یا نمودار و ۱۵ منبع استفاده گردد.

ایده ­های دریافتی باید بر روی کاغذ سفید (بدون خط) در قطع A4 و با حاشیه ۲.۵ سانتیمتر از هر سمت تایپ شده باشد. متن مقالات بصورت یک خط در میان (فاصله سطر ۱.۵سانتیمتر) با نوع و اندازه حروف به ترتیب برای زبان فارسی با قلم ب نازنین ۱۲ و زبان انگلیسی با قلم Times New  نرم افزار Roman 11 تنظیم گردد. همچنین لازم است تصاویر به صورت فایل ­های مجزا از نوع JPEG یا GIF و نمودارها در نرم‌افزار Excel طراحی و ارسال شوند.

ساختار مقالات کوتاه مورد نظر، در برگیرنده تیترهای زیر باشد:

مقدمه: مقدمه باید ضمن بیان هدف تحقیق، حاوی چکیده‌ای از مطالعات و مشاهدات مرتبط با تحقیق مورد نظر باشد. در مقدمه لازم است مطالب به گونه‌ای نوشته شود که روزآمد بودن آن به روشنی قابل ملاحظه باشد.

متن ایده: ضمن اشاره به ملاحظات معرفتی و نیز روش­ شناسی یافته­ های اصلی پژوهشگران را تشریح نماید.

نوآوری ایده: اشاره به خلاء تئوریک یا کاربردی که ایده مورد نظر، آن خلاء را تکمیل کرده است. در این­باره تشریح تمایزات ایده مطرح شده با ایده­های مشابه راهگشا است.

نتیجه ­گیری: ایده باید با یک نتیجه‌گیری روشن به طوری که از حد نتایج مطالعه فراتر نرود خاتمه یابد. پیشنهاداتی جهت انجام مطالعات بعدی در این بخش قابل طرح است.